Statements and Testimony in Congress

“U.S.-Mexican Cooperation for Development,” Congressional Hispanic Caucus Conference, May 13, 2009.

“Impediments to a Free and Fair Electoral Process: The Urgency for Reform,” U.S. Commission on Civil Rights, October 13, 2006.

“The U.S., Mexico, and North America,” House International Relations Committee, April 26, 2006.

“A North American Community Approach to Security,” Senate Foreign Relations Committee, June 9, 2005.

“U.S. Policy toward the Americas: A Critique and an Alternative,” House International Relations Committee, October 21, 2003.

“North American’s Future,” Foreign Affairs Committee, House of Commons, Canada, February 7, 2002.

“U.S. Interests in the Panama Canal Transition,” Senate Foreign Relations Committee, June 16, 1998.

“The Status of Haiti’s Democratic Transition,” House International Relations Committee,” October 12, 1995.

“Nomination as Ambassador to Panama,” Senate Foreign Relations Committee, July 22, 1994.

“Transition to Democracy in the Caribbean: Haiti, Guyana, and Suriname,” House Foreign Affairs Committee, June 26, 1991.

“A New Approach toward Latin America and the Caribbean,” House Foreign Affairs Committee, March 1, 1989.

“The Status of Democratic Transitions in Central America,” House Foreign Affairs Committee, June 28, 1988.

“Immigration, Development, and the Caribbean Basin,” House Subcommittee on Census and Population, Committee on Post Office and Civil Service, March 26, 1985.

“Grenada and Security Options for the Caribbean,” statement at Congressional Research Service Conference, December 10, 1984.

“The Invasion of Grenada,” House Committee on Foreign Affairs, November 3, 1983.

“A Bipartisan Approach to Central America,” the President’s National Bipartisan Commission on Central America, chaired by Hon. Henry A. Kissinger, September 20, 1983.

“The Caribbean Basin Initiative: An Analysis,” U.S. Senate Committee on Finance, April 13, 1983.

“The Implications of U.S. Immigration Policy for the Caribbean Basin,” House Subcommittee on Census and Population, Committee on Post Office and Civil Service, December 9, 1982.

“U.S. Policy Toward El Salvador: Origins of the Land Reform,” Senate Foreign Relations Committee, August 5, 1982.

“Agricultural Development and the Caribbean Basin,” House Agriculture Committee and the Foreign Affairs Committee, July 20, 1982.

“Immigration and Refugee Policy,” Subcommittee on Immigration, House Judiciary Committee, October 28, 1981.

“U.S. Policy Options Toward El Salvador,” House Foreign Affairs Committee, Sept. 24, 1981.

Advertisements